CT-C50HCN
37.13 37.13 NZD 37.13 GST Excluded
37.13 GST Excluded
Software Download
    This combination does not exist.
    • 250 available immediately
    CHAUVET TRUSST load rated narrow 1/2 coupler
    FEATURES
    • Narrow width half-coupler clamp made of heavy duty extruded aluminum
    • Built with versatility, safety and durability in mind
    • 360-degree wrap around style won’t scratch or damage truss
    • Fits the CT290 series and other major brands of truss
    • Heavy duty captive T-handle for easy installation
    • Ideal for hanging light fixtures from truss and pipe systems
    • Color: Natural aluminum, clear anodized
    • Threaded Bolt: M12
    • Load capacity: 1,650 lb (750 kg)
    • Fits: 2 inch (50 mm) truss
    • Weight: 1.0 lb (0.5 kg)
    • Dimensions: 5.75 x 1.2 x 4.5 in (146 x 30 x 114 mm)